javorovy sirup biosirup.cz

Jaký javorový sirup koupit?

V první řadě, jestli koupíte jinde než u nás (což nedoporučujeme-:)),  kupte si pravý javorový sirup.

Jak to spoznat?
Někdy těžko, ale pravý originální sirup má svou cenu, která je daná tím, že sirup pochází z Kanady nebo USA a na výrobu 1 litru je potřeba až 40 litrů javorové mízy. Sirup musí být řádně zabalený, obal musí obsahovat složení, nutriční hodnoty, živiny, záruční dobu, země původu. Taky je větší záruka kvality, když je sirup v původním obalu z Kanady, než sirupy dovezené v sudech do EU a tady přelévané a přebalované.
Sirupy prodáváné za polovinu běžné ceny pravého sirupu, označované jako ,,pancake syrup,, nebo ,,obsahuje javorový sirup,,  ,,contains maple syrup,, jsou sirupy z levného kukuřičného sirupu, ochucené často chemickou aromatickou přísadou tzv. Sotolon napodobňujíci chuť javorového sirupu. Taky v Českých supermarketech jsou v prodeji sirupy, které mají v názvu šikovně napsané ,,maple,, nebo ,,original, canadian, syrup,, a přitom javorový sirup vůbec neobsahují. V USA se připravuje zákon, který označování falešného sirupu názvem ,,maple syrup,, tj. javorový sirup, postihuje jako třestný čin.

Sirupů je více druhů. Light, Medium, Amber, jaký je nejlepší?
Nejlepší je přesně ten který Vám nejvíc chutná. Označování jednoho druhu sirupu [hlavně Light, Canada nr1, Grade A] jako něco kvalitnější, je jen zavádějíci marketingový ,,trik,, jak prodat to co má obchodník právě na skladě…  Proč? Protože druhy sirupu nedělá člověk, ale produkuje je sama příroda. Nejdřív se ze stromu sbíra míza na light, pak jde medium a na závěr nejsilnější amber. Obsah živin a minerálů je prakticky stejný, sirupy se líší jen barvou, hustotou a silou javorové chuti. Nejjemnější je light a nejsilnější amber. Rozdíl je tedy jen v chuti a asi takový, jako když si dáte z jednoho stromu jablko více dozrálé a tedy chutí více ,, jablkově,, jako druhé.

Co znamená že je sirup BIO?
Všechny naše sirupy jsou čisté 100% javorové sirupy tzv. ,,100% pure maple syrup,,. Ale název BIO znamená navíc to, že při celé produkci sirupu, od péče o javorové stromy až po balení sirupu, jsou dodržovány přísné ekologické postupy ,,Bio výroby,, které kontroluje mezinárodní společnost EcoCert, která těmto výrobkům uděluje certifikát Organic Bio produkt.

Jaké balení zvolit? Sklo nebo plast, 250ml nebo 4 litry?
Domácnosti kde sirup baští celá rodina, nebo lidé užívajíci ho pravidelně , na hubnutí, detoxikaci nebo jako lék volí nejvíc plastový džbán 1 až 4 litry, protože je to nerozbitný, praktický džbánek z kvalitního materiálu vyrobený v Kanadě a cenově se víc vyplatí větší balení.
Balení v skle 250 ml nebo 750ml, volí spíš zákazníci, kteří sirup teprve zkoušejí a nebo ho kupují pro někoho, jako chutný a originální dárek, v dárkových láhvích ve tvaru javorového listu.

A co další produkty jako javorové želé, karamel, cukr, máslo, bonbony?
Všechny produkty jsou v základu z javorového sirupu a liší se jen spůsobem výroby aby měly zodpovídajíci konzistenci. Podle druhu výrobku také přidáním mléka,  ovoce nebo karamelizováním.

V Kanadě proběhla nová klasifikace javorových sirupů. Javorový sirup se již neoznačuje Grade A, B, C, ale všechny druhy jako Grade A.

Změnily se i názvy sirupů následovně:

  • dříve Light se po novém jmenuje Golden, delicate taste
  • dříve Medium se po novém jmenuje Amber, rich taste
  • dříve Amber se po novém jmenuje Dark, robust taste
  • dříve Dark se po novém jmenuje Very Dark, strong taste

Momentálně máme:                                                                                                                                                 Javorový sirup Grade A Golden (dříve Light Grade A)
– na skladě máme 1000 ml a 500 ml džbán, 250 ml láhev javorový list sklo a 250 ml sklo elegantní láhev sklo
Javorový sirup Grade A Amber (dříve Medium Grade A)
– na skladě máme 4000 ml, 1000 ml, 500 ml, 250 ml džbán a 250 ml skleněnou láhev s ouškem
Javorový sirup Grade A Dark (dříve Amber Grade B)
– na skladě máme 4000 ml, 1000 ml, 500 ml, 250 ml džbán a BIO 750 ml, BIO 250 ml skleněnou láhev s ouškem
Javorový siurp Grade A Very Dark (dříve Dark Grade C)
– na skladě máme 1000 ml a 500 ml džbán

Karamel, bonbóny, želé, pomazánka (maple butter), Cukr z javorového sirupu
– na skladě máme 1 kg granulovaný i krupice a 125 g granulovaný i BIO krupice.